Co je merino vlna a jak se vyrábí?

Co je merino vlna a jak se vyrábí?

10. 07. 2022, 19:40

Ovčí vlna merino je nejjemnější a nejměkčí vlna na světě. Její přirozené výhody jsou tak velké, že se jí žádná jiná vláknina – přírodní ani umělá – nevyrovná.

Módní návrháři milují toto jedinečné vlákno pro jeho kvalitu a všestrannost – nic jiného nevypadá jako vlna Merino, která má neuvěřitelné vlastnosti.

 

Jak se vyrábí merino vlna?

Pěstitelé vlny produkují nejkvalitnější vlnu na světě z ovcí Merino pomocí udržitelných zemědělských postupů. Na rozdíl od syntetických materiálů, které jsou průmyslově vyráběny z neobnovitelné fosilní energie, je merino vlna přírodní vlákno pěstované po celý rok ovcí Merino, které spotřebovává jednoduchou směs přírodních složek včetně slunečního svitu, vody, čerstvého vzduchu a trávy. Každý rok tyto ovce produkují nové rouno, díky čemuž je vlna zcela obnovitelné vlákno.

Pravděpodobně nejstarší známé zvířecí vlákno, vlna, se skládá z přírodního proteinu zvaného keratin – stejného proteinu, který se nachází v lidských vlasech – s malým množstvím vápníku, sodíku a tuku. Povrch každého vlákna je pokryt šupinami, které jsou důležité při výrobě plstí a tradičních vlněných látek.

 

Výroba a zpracování ovčí vlny

 

Různé druhy vlny

Ne všechna vlna je stejná. Některé vlny jsou měkčí než kašmír, jiné jsou tvrdší a odolnější, vhodné na koberce a ložní prádlo. Vlnu lze rozdělit do tří hlavních kategorií na základě mikronu (průměru) každého vlákna. Jeden mikron se rovná jedné miliontině metru a délka vlákna se zaznamenává v milimetrech – to jsou hlavní míry, které určují kvalitu a použití vlny. Průměrný mikron lidského vlasu je mezi 50 až 100 mikrony. Merino vlna je obecně menší než 22 mikronů, což ukazuje, jak měkké toto vlákno je.

Jemná: Vlna s nejjemnějším mikronem pochází z ovcí Merino a používá se pro vysoce kvalitní tkaniny a pletací příze s měkkou manipulací. Jemná vlna je vysoce ceněna předními světovými módními domy a je hlavní složkou mnoha spoluprací Woolmark.

Střední: Střední mikronová vlna můžou být vyrobena z druhu Merino nebo vyrobena křížením jednoho plemene s druhým. Střední vlny se používají v řadě tkaných oděvních látek a bytového zařízení.

Široká: Mnoho různých plemen ovcí produkuje širší vlnu. Tato plemena jsou často známá jako dvouúčelová, protože jsou chována se stejným důrazem na maso a vlnu. Široká vlna je užitečná pro výrobky, jako jsou koberce, kvůli její pevnosti a odolnosti.

 

Porovnání běžných oděvních vláken

Vlna – spolu s alpakou a kašmírem – má jedinečnou strukturu šupin s různými vzory v závislosti na zvířeti, ze kterého pocházejí. Tyto šupiny jsou důležité pro ochranu, chování při plstění a manipulaci s hotovými výrobky, jako jsou oděvy. Poskytují také přirozený voděodolný povrch.

Celulózová vlákna – bavlna, hedvábí a len – a syntetická vlákna, jako je polyester, tyto jedinečné šupiny nemají.

 

Přírodní versus syntetická vlákna

Přírodní vlákna produkují zvířata (vlna) a rostliny (bavlna) jako vláknité materiály, které lze spřádat do příze. Vlastnosti přírodních vláken jsou, že:
- Slouží účelu v přírodě.
- Je produkována živým organismem.
- Roste spontánně, bez nutnosti zásahu člověka.

Syntetická vlákna jsou vyrobena z fosilních paliv / ropných olejů.

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.

Souhlasím
Nastavení