Jak prát a sušit ovčí vlnu / Jak udržet vlnu ve skvělém stavu

Jak prát a sušit ovčí vlnu / Jak udržet vlnu ve skvělém stavu

14. 01. 2021, 08:20

Jak prát ovčí vlnu

Ovčí vlna je materiál, který má samočistící vlastnosti, a proto výrobky z ní většinou stačí vyvětrat ve stínu na čerstvém vzduchu, případně vyprat ručně ve vodě do 30 °C s trochou přípravku obsahující lanolin.

Možností jak prát vlnu je hned několik. Jde jen o to, jaké máte možnosti na sušení, a také o tom, jak moc jste pohodlní.

První možností je zanést ovčí textilie do čistírny. Tam vám je odborně vyčistí a vysuší. V zásadě je to nejen nejpohodlnější, ale i nejbezpečnější metoda praní ovčí vlny a stačí ji zopakovat jednou ročně.

Druhým způsobem je praní v automatické pračce. Ujistěte se, že je vaše pračka vhodná pro praní vlněných produktů, nejlépe s certifikátem Woolmark Apparel care. Vždy volte šetrný program na ruční praní či na praní vlny a teplotu max. 30 °C. Vyšší teplota by způsobila, že se vlna srazí. Nepoužívejte aviváž ani prostředky s bělidlem či jinými agresívními látkami. Volte speciální přípravky na vlnu jako lanolin.

Třetí způsob praní vlny je ruční praní. Budete potřebovat vanu a trochu trpělivosti. Výrobek z ovčí vlny namočte do vody s teplotou do 30 °C. Přidejte prací přípravek na vlnu. Tyto speciální prostředky obsahují lanolin, který zabraňuje množení bakterií, redukuje zápach a zanechá vlnu měkkou. Vlna se nesmí třít mezi rukama, jinak se znehodnotí. Proto ji přeperte jemným stlačováním, nebo se prostě vyzujte, vlezte do vany a trochu po ní šlapte. Následně ji přepláchněte ve vlažnou a následně studenou vodou a jemně vyždímejte.

 

Sušení

V žádném případě nedávejte vlněné oblečení do sušičky, na topení ani na přímé slunce, nevěšte na sušák či na ramínko. Oblečení by se tak snadno mohlo vytahat a ztratit tvar. Proto ho místo toho rozložte na vodorovné ploše, vyrovnejte do požadovaného tvaru a nechte uschnout někde, kde nesvítí slunce. 

 

Praní jednotlivých výrobků

 

 

Vesty a svetry

Vesty perte pouze ručně ve vodě do 30 °C. Svetry můžete vyprat v pračce na program ,,Vlna" do 30 °C. K praní vždy použijte přípravek obsahující lanolin.

 

 

Termoprádlo

Perte ručně ve vodě do 30 °C a k praní vždy použijte přípravek obsahující lanolin.

 

 

Přikrývky

Stačí je občas protřepat a vyvětrat na čerstvém vzduchu. Roztoči se v lůžkovinách z ovčí vlnou neusazují.

 

 

Deky, plédy a prostěradla

Ty s bavlněnou podšívkou můžete občas v rukou vyprat ve vodě do 30 °C s přípravkem obsahující lanolin, ale bohatě je stačí protřepat a vyvětrat ve stínu na čerstvém vzduchu.

 

 

Fusaky, hnízdečka a ortézy

Praní v praččce nedoporučujeme. Pokud je budete potřebovat vyprat, využijte ruční praní ve vodě do 30 °C s přípravkem obsahující lanolin.

 

 

Ovčí kožešina

Pokud vám někdy bleskla v hlavě myšlenka, že byste kožešinu strčili do pračky, zastavte se. Čištění nechte výlučně na zkušených odbornících z čistírny. Kůže, která se nachází na vnitřní straně koberečků, se nesmí namočit. Jinak ztvrdne a časem se doslova poláme. Babským trikem na rychlé suché vyčištění kožešiny je vlečení chlupaté strany po sněhu.

 

 

Obuv

Celovlněné papuče můžete vyprat ve vodě, obsahující přípravek s lanolinen, do 30 °C. Kožené pantofle s ovčí vlnou očistěte navlhčeným hadříkem a  trochou přípravku s lanolinem.

 

Ponožky

Můžete prát v praččce na maximální teplotu 30 °C.

 

Prací symboly a značky

Každý kus oblečení má na sobě štítek plný pracích značek a symbolů, ve kterých se snadno zorientujete. Takže cedulky nestříhejte a podle značek a symbolů pečujte.

Značka praní se škrtnutou vaničkou: Pokud se setkáte s přeškrtnutou vaničkou, znamená to, že výrobek nesmíte prát. Navíc se pokuste maximálně omezit jakoukoliv manipulaci v mokrém stavu.

 
 

Značka praní škrtnutá žehlička: Jakmile uvidíte prací symbol přeškrtnuté žehličky, prádlo nežehlete – došlo by k poškození materiálu.

Značka praní přeškrtnuté kolečko ve čtverci: Výrobek označený přeškrtlým symbolem nelze sušit v bubnové sušičce – materiál by se mohl poškodit.

 
 

Značka praní přeškrtnutý kruh: Značka praní „přeškrtnuté kolečko" znamená zákaz všem chemickým rozpoštědlům. Takovýto výrobek nelze čistit chemicky.

Prací symbol přeškrtnutý trojúhelník: Když uvidíte tuto značku, vyhněte se jakémukoliv bělení.

 
 

Možné chemické čistění symbolizuje kruh, ve kterém naleznete písmena A, F nebo P. Písmena představují typy rozpouštědel tak, jak se používají v čistírnách. Tyto značky se tedy týkají především profesionálních čistíren. Pokud je v kroužku písmeno P, použijte tetrachlorethylen.

Pouze šetrné chemické čištění symbolizuje kruh s podrtžítkem. Písmeno P představuje tetrachlorethylen.

 
 

Prací symbol vaničky s rukou: Můžete prát pouze v ruce. Doporučujeme vyhnout se i režimu „ručního" praní v pračce.

Značka praní s číslem 30 uvnitř: Znamená praní v pračce na 30 °C při normálním máchání a odstřeďování.

 

 

Značka praní s potržítkem a číslem 30 uvnitř: Znamená praní v pračce na 30 °C při šetrném máchání a odstřeďování.

Značka praní s dvěmi podtržítky a číslem 30 uvnitř: Znamená praní v pračce na 30 °C při velmi šetrném máchání a odstřeďování.

 

 

Značka praní vodorovná čára ve čtverci: Výrobek označený tímto symbolem můžete sušit v rozprostřeném stavu. Třeba na trávníku ve stínu.

Prací symbol puntík uvnitř žehličky: Jeden puntík znamená žehlení při maximální teplotě 110 °C. Dva puntíky vám povolí žehlit na 150 °C  a tři na 200 °C.

 

 

 

o ovčí vlně

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.

Souhlasím
Nastavení