O ovčí vlně new

Co když vám řeknu, že existuje látka, která v zimě hřeje, v létě chladí, zahřeje vás i mokrá, blahodárně působí na klouby a svaly, nemačká se, nezapáchá, působí antibakteriálně, jen tak neshoří a přes své vlastnosti je stále lehká a tenká? Je až s podivem, že její tajemství netkví v nejmodernějších technologiích, ale v čistě přírodním materiálu. Představujeme vám ovčí vlnu z oveček plemena Merino! Co všechno tato zázračná vlna nabízí?

Ovčí vlna Merino je nejjemnější a nejměkčí vlna na světě. Její přirozené výhody jsou tak velké, že se jí žádná jiná vláknina – přírodní ani umělá – nevyrovná.

Módní návrháři milují toto jedinečné vlákno pro jeho kvalitu a všestrannost – nic jiného nevypadá jako vlna Merino, která má neuvěřitelné vlastnosti.

 

Teplotní stálost

Ovčí vlna má termoregulační a izolační vlastnosti. Ovčí vlas se smršťuje a roztahuje podle teploty okolí. Díky tomu je schopna přebírat tělesnou teplotu a nedochází k nadměrnému pocení nebo pocitu zimy. Při kontaktu s lidským tělem se vlna zahřeje na teplotu 36,6 °C a udržuje ji na stejné úrovni, bez ohledu na okolní podmínky, a to i při vysokých i velmi nízkých teplotách.

Ve vlněném oblečení je po celý rok příjemně teplo bez zbytečného přehřívání, čímž má vlna široké využití i během léta.

 

Blahodárné teplo ovčí vlny

Suché teplo, které ovčí vlna vytváří také díky schopnosti odvádět vlhkost, pomáhá při bolestech svalů, kloubů, páteře a je blahodárné pro krevní oběh. Revmatici, osoby trpící migrénami nebo ledvinovými či gynekologickými obtížemi.

Vlněné pásy a ortézy vám prohřejí bolavé místo a pomohou tělu se rychleji zregenerovat. Lanolín, který je přirozenou složkou ovčí vlny je schopen zklidňovat podrážděnou pokožku a má dokonce omezené protizánětlivé účinky.

 

Hřeje, i když se zpotíte nebo promoknete

Pokud je merino vlna známá, je to většinou svým “hřejivým“ potenciálem. Dalším velmi výrazným benefitem je, že díky přirozené cirkulaci merino vlna absorbuje a následně odpařuje vlhkost do vnějšího prostředí. Pokud je vám tedy příliš horko, dokáže přebytečné teplo z vnějšku 1. vrstvy odvést od těla. Tento užitek tedy nevylučuje využívání merino 1. vrstvy ani v létě. Jasně z něj vyplývá, že merino je zcela ideální první vrstvou do hor, kde i v létě zažijete velké teplotní rozdíly.

Ovčí vlna dobře absorbuje vlhkost, vstřebá vodu v objemu více než 30 % své hmotnosti. Vlhkosti se ovčí vlna sama snadno zbaví, jakmile se opět dostane do suchého prostředí.

 

Přirozeně antibakteriální

Keratin ve vláknech ovčí vlny rozkládá nežádoucí bakterie a oděv tak vydrží déle bez zápachu. Je prokázáno, že ovčí vlna je hypoalergenní. Dodnes nebyla prokázána žádná alergie z přikrývek z ovčí vlny. Právě naopak, vše nasvědčuje tomu, že vlněné přikrývky jsou pro alergiky velice vhodné. Dokonce jsou často označovány jako přírodní duté vlákno. Ovčí vlna totiž odpuzuje roztoče a jiné mikroorganismy způsobující mimo jiné i alergické reakce.

 

Přirozená UV odolnost

Přirozená ochrana proti UV záření je na velmi vysoké úrovni a s přehledem deklasuje bavlnu a většinu syntetických materiálů.

 

Nenáročná na údržbu

Vlákna vlny Merino mají na povrchu malé šupinky, které si poradí s běžnými nečistotami a usnadňují čištění. Stačí vytřepat. Pokud ji, ale budete potřebovat vyprat doporučuje se ruční praní ve vodě do 30 °C s přídavkem lanolinu. Vodu pak z ovčí vlny vymačkat a sušit na vodorovné ploše ve stínu.

 

Je šetrná k přírodě

Ovčí vlna je 100 % přírodní materiál, který se získává střiháním ovcí. Ovčí vlnu, jako materiál, tedy můžeme chápat jako přírodní obnovitelný zdroj. Ve chvíli, kdy je životnost materiálu u konce, vrací se ovčí vlna do půdy, kde se přirozeně rozkládá. V této fázi uvolňuje cenné živiny do země. Přírodní ovčí vlna se rozkládá velmi krátkou dobu, zatímco většina syntetických materiálů se rozkládá dlouhé roky.

 

 

 

o tom jak prát a sušit ovčí vlnu

 

 

Merino vlna je celosvětově známá pro svou měkkost, pevnost, vrozenou všestrannost a technické výhody. Všestrannost merino vlny sahá od luxusní módy až po vysoce výkonné aktivní oblečení, doplňky, domácí potřeby a vše mezi tím.

 

Vlastnosti vlny

   

100 % přírodní
Vlna je 100 % přírodní pěstovaná po celý rok. Sta miliony ovcí konzumují jednoduchou směs vody, vzduchu, slunečního svitu a trávy.

 

100 % biologicky odbouratelná
Když je vlněné vlákno zlikvidováno, během několika let se přirozeně rozloží v půdě a pomalu uvolňuje cenné živiny zpět do země.

 

100 % obnovitelná
Každý rok ovce produkují nové rouno, díky čemuž je vlna zcela obnovitelné vlákno.

 

   

Odolná proti pomačkání
Na mikroskopické úrovni je každé vlákno vlny Merino jako stočená pružina, která se po ohnutí vrátí do svého přirozeného tvaru. To dává oděvům z vlny Merino přirozenou odolnost proti pomačkání.

 

Inovační
Módní návrháři a značky aktivního oblečení si mohou vybrat z řady inovativních úprav a výrobních technik k vytvoření jedinečných textur a povrchových úprav na oděvech z vlny Merino.

 

Přirozeně prodyšná
Merino vlna je jednou z nejvíce prodyšných vláken. Vlněná vlákna mohou absorbovat velké množství vlhkosti a poté ji odvést pryč.

 

   

Teplotní stálost
Merino vlna je na rozdíl od syntetiky aktivní vlákno, které reaguje na změny tělesné teploty. Pomáhá vám tedy zůstat v teple, když je chladné počasí, a v pohodě, když je horké počasí.

 

Odolná vůči zápachu
Na rozdíl od syntetiky může vlna Merino absorbovat vlhkost, což znamená méně potu na vašem těle. Merino vlna dokonce absorbuje molekuly pachu z potu, které se uvolňují až při praní.

 

Jemná na kůži
Vlákna Merino vlny jsou extrémně jemná, což jim umožňuje ohýbat se mnohem více než tradiční hrubší vlněná vlákna. Díky tomu je vlna Merino k vaší pokožce měkká a jemná.

 

   

Přirozeně elastická
Přirozená elasticita pomáhá oděvům z vlny Merino natáhnout se s vámi, a přesto se vrátit do původního tvaru. Oblečení z merino vlny je tedy ideální nosit při cvičení.

 

Snadná péče
Většinu oděvů z vlny Merino lze prát v pračce a sušit v sušičce, což poskytuje jednoduché řešení běžné otázky „Jak prát vlnu?

 

Odolná vůči skvrnám
Vlákna merino vlny mají přirozenou ochrannou vnější vrstvu, která pomáhá zabránit vstřebání skvrn. A protože vlna Merino nevytváří statickou elektřinu, přitahuje méně prachu a vláken.

 

   

Nejvíce opakovaně používané a recyklované vlákno
Přestože vlna představuje pouze 1,2 % z nabídky primárních vláken, průzkumy ukázaly, že představuje asi 5 % oblečení darovaného na charitu. Vlna je také jedním z nejžádanějších recyklovaných textilií pro přeměnu na nové produkty s dlouhou životností, jako jsou oděvy, matrace a čalounění.

 

Odolná proti ohni
Struktura vlny činí vlnu přirozeně nehořlavou. Zatímco bavlna vzplane při 255 °C, teplota musí dosáhnout 570 - 600 °C, než se vlna vznítí. Polyester taje při 252 - 292 °C a nylon podlehne při ještě nižších 160 - 260 °C. Vlna se nikdy neroztaví, takže se nemůže přilepit na pokožku jako mnoho běžných syntetických látek.

 

Odolná proti UV záření
Oblečení z Merino vlny poskytuje dobrou ochranu před sluncem ve srovnání s ochranou s jinými vlákny. Merino vlna jako přírodní vlákno, které se vyvíjelo miliony let k ochraně ovcí před živly, absorbuje UV záření a poskytuje ochranu před sluncem. Díky tomu je dobrou volbou pro širokou škálu outdoorových aktivit.

 

Kde čerpá Merino vlna své nadpřirozené výhody?

Struktura vlněného vlákna je to, co mu umožňuje mít tolik přirozených výhod.

Fibre diameter (Průměr vlákna)
Průměr vlákna označuje „tloušťku“ vlákna. Jemná vlákna se snadno ohýbají a jsou měkká. Silná vlákna se hůře ohýbají, což je činí pružnými. K výrobě oděvů se používají jemné příze a tkaniny. Silnější příze lze použít k výrobě koberců.

Cuticle scales (Šupinky kutikuly)
Šupinky kutikuly jsou drobné překrývající se šupinky, které obklopují vlněné vlákno. Pokud se během zpracování neupravují, mohou šupinky kutikuly způsobit plstnatění vlny a během praní se stát silnější a chlupatější. Vlhká pára proniká pod šupiny a umožňuje vláknu „dýchat“.
 
Ortho-cortex and para-cortex (Orto-kortex a para-kortex)
Orto-kortexové a para-kortexové buňky tvoří jádro vlněného vlákna. Uspořádání buněk způsobuje zvlnění vlněného vlákna a zachycuje vzduch (poskytuje izolaci), který vytváří vlněné tkaniny, které nás v zimě udržují v teple.

Cell membrane complex (Komplex buněčné membrány)
Komplex buněčné membrány obklopuje každý řetězec buněk vnitřní kůry (fibril). Drží fibrily pohromadě a absorbuje barvu, což umožňuje vlněným výrobkům dosáhnout hlubokých zářivých barev, které neblednou.

Microfibril and Macrofibril (Mikrofibrily a makrofibrily)
Kortikální buňky jsou tvořeny makrofibrilami a mikrofibrilami. Materiál vázající tyto fibrily se často nazývá materiál „matrice“.

Matrix (Matice)
Matrice se skládá z proteinů s vysokým obsahem síry. Absorbuje vlhkost, aby odolal statické elektřině a hoření, a dodává tak čistší a bezpečnější oblečení a koberce.
 
Alpha helix (Alfa šroubovice)
Proteinové řetězce, které tvoří spirálovou spirálu, jsou nejmenšími částmi vlněného vlákna. Dodávají vlně její pružnost, elasticitu a odolnost, díky čemuž jsou výrobky snadno použitelné, odolné a nemačkavé.

Epicuticle (Epikutikula)
Epikutikula je jednou z vnějších vrstev buněk kutikuly na povrchu vlněného vlákna. Odpuzuje tekutiny a odolává oděru, což dodává vláknu odolnost vůči skvrnám a vodě, což usnadňuje čištění.

 

Porovnání běžných oděvních vláken

Vlna – spolu s alpakou a kašmírem – má jedinečnou strukturu šupin s různými vzory v závislosti na zvířeti, ze kterého pocházejí. Tyto šupiny jsou důležité pro ochranu, chování při plstění a manipulaci s hotovými výrobky, jako jsou oděvy. Poskytují také přirozený voděodolný povrch.

Celulózová vlákna – bavlna, hedvábí a len – a syntetická vlákna, jako je polyester, tyto jedinečné šupiny nemají.

 


Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.

Souhlasím
Nastavení