Suché teplo z ovčí vlny merino / Blahodárné účinky

Suché teplo z ovčí vlny merino / Blahodárné účinky

11. 11. 2022, 15:16

Je všeobecně známo, že ovčí vlna působí blahodárně na lidské tělo. V tomto článku bychom Vám ráda objasnila princip fungování výrobků z ovčí vlny a jejich význam pro lidské zdraví.

Zdravotní produkty s ovčí vlnou jsou kombinací nejnovějších textilních technologií s jedinečným účinkem vlněných vláken. Elastické zdravotní produkty byly vyvinuty pro doplnění farmakologické léčby a fyzioterapie. Jedná se o nepostradatelný prvek léčby, který udržuje adekvátní tepelnou pohodu, která je klíčem k léčbě mnoha nemocí. Vlna, jako jediné přírodní vlákno, má schopnost okamžitě zajistit a udržovat správné teplo pro naše tkáně. Vlákno vlny je specifické svou hygroskopicitou, což znamená, že vlákno vlny absorbuje nadměrnou vlhkost a speciální struktura vlněného vlákna zajistí optimální výměnu vzduchu mezi tělem a jeho prostředním tzv. suché teplo. Aby bylo dosaženo maximálního prospěchu pro zdraví člověka, jsou nabízené zdravotní produkty kombinovány s určitým obsahem elastanu, díky němuž výrobek dobře drží na holém těle. Tento elastický výrobek díky tomu při pohybu nesjíždí, na těle dobře drží a vytváří tzv. suché teplo. Ovčí rouno na holém těle masíruje nervová zakončení a odstraňuje tak pro organismus škodlivé ionty, které jsou zpravidla příčinou únavy, bolestí či podráždění.

Pro lidské potřeby byla vytvořena pestrá nabídka elastických zdravotních produktů, které napomáhají s problémy na různých částech lidského těla.

V případě bolestí zápěstí či jeho častého namáhání je k dispozici elastická ochrana zápěstí. Jedná se o elastický proužek ovčího rouna, který je zakončen očkem. Tímto očkem se ochrana zápěstí navlékne na palec, dle potřeby se usadí na zápěstí a uchytí se pomocí suchého zipu.

V případě, že Vás zlobí potíže s loktem či bolesti kloubů, je možné vyzkoušet ortézu lokte. Ortéza ulevuje od bolesti a snese i těžší pracovní podmínky.

Velmi častým problémem jsou namáhaná kolena. Pro pomoc a prevenci bolestí kloubů či otoků kolen byl vyvinut elastický nákoleník. Nákoleník kopíruje tvar kolene, nasazuje se jednoduše pouhým navlečením na nohu a jeho umístěním na koleno. Umísťuje se tak, aby středová část nákoleníku byla v prostoru kolene – ohybu. Elastický nákoleník doporučujeme i v těžkých pracovních podmínkách.

V podzimním a zimním období mnoho z nás trpí problémy s močovým měchýřem. Pro řešení těchto zdravotních neduhů je určen elastický ledvinový pás. Elastický ledvinový pás zpevňuje záda, přičemž zachovává proporce těla. Pás doporučujeme umístit jako první vrstvu přímo na holé tělo. Pás krásně přilne a nevozí se.

Vlněný nárameník je praktickým a hlavně velkým pomocníkem pro lidi, kteří trpí bolestmi ramen a horní části zad. Vlněný nárameník je forma návleku, který se nasadí na ramena a pomocí šňůrky se zaváže kolem pasu. Horní část ramen je tak chráněna.

Pro rozličná onemocnění dolních končetin, které je způsobeno aterosklerózou, poraněním periferního nervového systému a různých chronických onemocnění zejména na kloubech a dalších jiných slouží elastické kompresní podkolenky. Jedná se o klasické podkolenky, které jsou dostupné ve více velikostech. Podkolenky je možné jednoduše navléknout na nohu a fungovat s nimi během dne.

 

Ortézy a bandáže

Na trhu je v dnešní době k dostání takřka nepřeberné množství nejrůznějších typů ortéz a bandáží. Liší se mimo jiné podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny, k jakému účelu mají posloužit a na kterou část těla jsou určeny. Každá část lidského těla je každodenně zatěžována různými druhy pohybů, které však díky používání vhodných ortéz pomohou předejít možným zdravotním potížím. 

V první řadě je důležité vnímat ortézy a bandáže jako zdravotní pomůcky, a proto doporučujeme dobře se zamyslet nad tím, jak je budeme používat. Správná aplikace vhodného typu ortézy nebo bandáže nám může ulevit od chronické bolesti, pomoci fixovat akutní zranění, vytvořit oporu pro správný průběh hojení zranění nebo hojení jako takové uspíšit či působit preventivně před vznikem zranění. Ať už trpíte bolestmi či extrémní zátěží kolen, zápěstí nebo kotníků, mohou Vám následující řádky pomoci.

Abychom si mohli vybrat ten nejlepší produkt, měli bychom vždy mít na paměti lékařskou stránku věci a získat nejprve odbornou diagnózu. Výběr ortézy nebo bandáže pak přirozeně musí vycházet z toho, na kterou část těla ji chceme aplikovat, zda nám jde o pevnou fixaci v dané poloze či spíše o dodatečnou kompresi a také v jakém stádiu léčení se naše poranění nachází – zda jde o prevenci, o pomůcku umožňující proces hojení nebo o pomůcku spíše relaxační, uvolňující po zátěži.

Zatímco ortézy s pevnou kostrou jsou určeny především pro zajištění nehybnosti a úplné fixace částí těla nutné pro hojení a vyléčení zranění, elastické ortézy a bandáže můžeme považovat spíše za podpůrné, preventivní a relaxační pomůcky. Přesně k tomuto účelu slouží například ortézy na kolenoortézy na loket či ortézy na zápěstí.

Hlavním úkolem elastických bandáží je pružně zafixovat požadované místo na těle (většinou úpony svalů či vazy kloubů) tak, aby poskytovaly tělu dodatečnou oporu při zátěži. Tím se jednak sníží riziko vzniku zranění (či jeho obnovení), zajistí se správná funkce pohybového aparátu a omezí se také negativní následky vzniklé z únavy, čímž se urychlí následná regenerace.

Při finálním výběru vhodné ortézy nebo bandáže je proto nutné mít na paměti také, jak budeme chtít tuto šikovnou pomůcku využívat. Z hlediska využití můžeme volit mezi ortézami a bandážemi pro „běžné celodenní využití“ typické například při chronických potížích s konkrétními klouby nebo svaly (například fixace kotníku po výronu, abychom mohli chodit bez nadbytečné bolesti), dále jsou tu ortézy a bandáže „poskytující teplo a tlak“ vhodné například při artritických potížích.

Ačkoliv nejde v případě ortéz a bandáží o součást oděvu, ale o zdravotnickou pomůcku, je dobré myslet také na to, že jsou aplikovány přímo na tělo a nošeny mohou být dlouhodobě (minimálně v řádu několika hodin denně). Není proto dobré ani podceňovat sensitivitu vaší pokožky a vlastnosti materiálů, ze kterých jsou ortézy a bandáže vyráběny. Pokud by mělo k podráždění pokožky docházet, lze preventivně využít nejrůznějších speciálních doplňků, které vytvoří první vrstvu na pokožce a následně na ni se ortéza nebo bandáž aplikuje. Většinou jde o pásky z jemného (například bavlněného) materiálu s vysokou přilnavostí k pokožce které navíc dobře „dýchají“.

Používání ortéz není složité, jejich aplikace je naopak obvykle velmi snadná – elastické ortézy používají většinou k fixaci suché zipy, díky nimž je možné upravit si ortézu přesně podle vlastních potřeb. Z tohoto důvodu je vhodná pro kohokoliv – ať už jde o sportovce profesionála nebo „hobíka“ ale i o toho, kdo se potřebuje vypořádat s následky úrazu nebo jiných zdravotních komplikací. Rozhodně ale vždy dbejte na doporučení vašeho lékaře nebo fyzioterapeuta.

V naší nabídce se soustředíme především na elastické bandáže (ortézy) s ovčí vlnou, které mají příznivé účinky i tehdy, pokud pro zmírnění vašich obtíží hraje důležitou roli také schopnost bandáže udržovat fixované místo v teple a zajistit mu dobrou prodyšnost. Ovčí vlna je skvělý přírodní materiál s řadou benefitů.

Správně zvolená ortéza nebo bandáž vám může ulevit od některých nepříjemných potíží, může omezit nebo zcela potlačit chronické následky zranění nebo nepříznivého zdravotního stavu, ale může se také jen pozitivně podepsat pod lepší kvalitu vašeho života třeba jen tím, že vám ve vyšším věku nebo po zranění umožní stále sportovat a aktivně se pohybovat. Prostě si užívat života stále naplno.

 

Ledvinové pásy

Specifickou část naší nabídky pak představují ledvinové pásy. Jedná se o zdravotní pomůcku, kterou ocení ti, kdo potřebují udržet svá bedra v teple a ulevit od bolestí zad, menstruačních bolestí, zabránit prochladnutí a pozitivně působit na problémy s močovými cestami a záněty ledvin.

V podzimním a zimním období mnoho z nás trpí problémy s močovým měchýřem. V chladnějším počasí se jedná zejména o akutní onemocnění, které trápí většinou ženy. Bohužel záněty močového měchýře nepřichází pouze v zimních měsících, ale mohou se vyskytnout během celého roku. Rizikovou skupinou jsou například diabetici prvního i druhého typu a těhotné ženy. Cukrovka je obecně spojená se sníženou funkcí imunitního systému a větší náchylností k infekcím. U těhotných žen se k rizikovým faktorům vzniku močové infekce přidává městnání moči způsobené tlakem plodu na močový měchýř.

Se zánětem močového měchýře úzce souvisí zánět ledvin, který může být i chronický. U chronického zánětu ledvin jsou projevy onemocnění méně výrazné, občas si jich pacientka či pacient nemusí ani všimnout. Potíže s močovým ústrojím nejsou výsadou pouze žen. Ne zřídkakdy se tyto potíže týkají i mužů. Kromě potíží s ledvinami se u populace vyskytují bolesti zad, které mohou mít různé příčiny. Ženy se pak nevyhnou pravidelným menstruačním bolestem.

U všech těchto zdravotních neduhů hraje velikou roli udržení postižených partií v teple. Ať už trpíte akutním zánětem močového měchýře, máte bolesti zad, menstruační bolesti nebo se pouze chcete těmto nemocem preventivně vyhnout, je dobré udržovat oblast zad v teple. K tomuto může být nápomocný klasický ledvinový pás z ovčí vlny či elastický ledvinový pás z ovčí vlny, který zajistí tzv. suché teplo. Postižená část je udržována v teple a nedochází ke zpocení a následnému ochlazení (nachlazení). Dobrým pomocníkem je i kvalitní vlněná deka, která dokáže udržet pocit příjemného tepla v celém těle.

Pomocníkem při řešení uváděných zdravotních neduhů je vlněný elastický ledvinový pás. Elastický ledvinový pás zpevňuje záda, přičemž zachovává proporce těla. Pás je v přední části opatřen třemi suchými zipy, které jsou našity podélně. Je tedy velice jednoduché pás umístit do požadované polohy a v přední části zapnout pomocí suchých zipů. Pás krásně přilne, nevozí se. Tento zdravotní pás je dostupný ve velikostech S až 2XL. Je kryta oblast o minimální výšce 27 až 31 cm (v závislosti na zvolené velikosti výrobku). Pás doporučujeme umístit jako první vrstvu přímo na holé tělo, aby byl přímo v kontaktu s postiženou částí těla.

 

Nárameníky a nákrčníky

Nárameník z ovčí vlny slouží k uvolnění napětí ramenního kloubu při revmatických potížích. Ovčí nárameník vaše rameno udrží v dokonalém teple a suchu, což je důležité především při sportu, procházce s rodinou, či při dalších činnostech, které vás jakkoliv doposud omezovaly.

Nákrčník z ovčí vlny prořívá krční páteř i hruď. Chrání průdušky i krční páteř proti nachlazení, udržuje tělesnou teplotu těla a příjemně hřeje i vlhký. Díky struktuře vlákna, které je obaleno přírodním lanolínem, nemnoží bakterie a díky tomu nezapáchá, přirozeně odvádí vlhkost a je antialergenní.

 

 

 

o ovčí vlně

 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.

Souhlasím
Nastavení