Ovčia vlna a kvalitnejší spánok

Ovčia vlna a kvalitnejší spánok

13. 01. 2023, 08:53

Dobrý spánek je důležitý. Dopady špatného spánku se mohou projevovat jako řada negativních fyzikálních, neurologických a psychických účinků na zdraví člověka. Tyto zahrnují oslabený imunitní systém, zvýšené riziko deprese a špatného fyzického zdraví. Jedním ze způsobů, jak zlepšit kvalitu spánku, je prostřednictvím kombinace oblečení na spaní a ložního prádla, které podporuje mikroklima v lůžku. Vlna je přírodní a pomáhá takové prostředí vytvářet.

 

Bolo dokázané, že vlnené oblečenie a posteľná bielizeň zlepšujú kvalitu spánku.

Najnovšia štúdia vykonaná vedcami z University of Sydney zistili, že dospelí nosiaci vlnené oblečenie na spanie zaspali za pouhých 12 minút v porovnaní s 22 a 27 minútami u tých, ktorí nosia polyester a bavlnu.

„Vlna pomáha regulovať vašu telesnú teplotu a dlhšie vás udrží v takzvanej „zóne tepelného komfortu“,“ vysvetľuje docent Chin Moi Chow z University of Sydney. "Preto nielen rýchlejšie zaspíte, ale tiež budete mať hlbší a menej roztrieštený spánok."

Štúdia zistila, že tieto výhody boli najviac relevantné pre staršie spáče.

Odkaz na výskumný list

 

Vplyv oblečenia a lôžkovín na spánok pri okolitej teplote 17 °C a 22 °C.

Predchádzajúca štúdia, ktorú uskutočnila aj Univerzita v Sydney, skúmala účinky typu vlákien a posteľnej bielizne na spanie pri okolitej teplote 17 °C a 22 °C.

Sedemnásť zdravých mladých dospelých podstúpilo 9 nocí polysomnografického testovania a zistili, že čas potrebný na zaspanie sa výrazne skrátil, keď spali v superjemnej vlne Merino, s trendmi predĺženia celkovej doby spánku a účinnosti spánku v porovnaní s bavlneným oblečením na spanie.

Skupina zaspala v priemere rýchlejšie, keď mala na sebe vlnu Merino, za 11 minút, zatiaľ čo v bavlne to trvalo v priemere 15 minút. Výskumný článok bol publikovaný v časopise Nature and Science of Sleep (2016).

Odkaz na výskumný list

 

Posteľné výrobky z Merino vlny oficiálne uznané ako vhodné pre astmatikov a alergikov.

Medzinárodný certifikačný orgán Allergy Standards Limited (ASL) oficiálne uznal lôžkoviny vyrobené z vlny Merino ako vhodné pre astmatikov a alergikov.

Vývoj nového certifikačného štandardu (ASP: 02-25/101) bol podporený recenzovanými vedeckými článkami a konzultáciami s odborníkmi na danú tému v oblasti astmy a alergií.

Nový dodatok k certifikácii astmy a alergií pre lôžkoviny obsahujúce vlnu Merino (ASP:02-25/101) bol schválený vedeckým výborom ASL, preskúmaný nezávislou skupinou lekárskych expertov v oblasti astmy a alergií a je teraz k dispozícii aby výrobcovia lôžkovín otestovali svoje výrobky a získali certifikáciu.

Odkaz na certifikáciu

 

"Vlněné spaní"

Srovnávací termofyziologické výhody vlněných přikrývek ve srovnání s přikrývkami ze směsi bavlny a akrylu ukázal Umbach pomocí laboratorních měření a studií lidského spánku. Autor dospěl k závěru, že vlněné přikrývky poskytují lepší tepelnou izolaci a odvod vlhkosti než bavlněné či akrylové přikrývky.

Další výzkum zjistil, že vlněné podložky (prostěradla) prodlužují dobu spánku REM (Rapid Eye Movement, česky Rychlé pohyby očí) a že vlněné povlečení (peřiny s podložkou nebo bez podložky) doplňují REM spánek o 25 % a umožňuje větší přirozené ochlazení spojené se spánkem ve 4. fázi. Subjekty této studie také ohodnotily vlněné povlečení jako pohodlnější.

U dospělého člověka představuje REM fázi asi 90–120 minut, tedy asi 20–25 % doby spánku. Tento podíl klesá s věkem; u novorozenců tvoří plných 80 %. Stárnutím ale není REM fáze zasažena tolik, jako NREM (non-REM) fáze spánku.

například se, že dospělí spící na vlněných podložkách (prostěradlech) spí klidněji a probouzejí se s pocitem svěžesti („cítí se lépe“). Ve srovnání s jinými typy vláken poskytují vlněné podložky větší difúzi tlakových bodů, lepší izolaci a lepší absorbci, takže jsou pohodlnější.

pacienti trpí fibromyalgií (rozptýlená chronická bolest a přítomnost citlivých bodů) dvakrát významné snížení bolesti a výrazné zlepšení hodnocení kvality spánku (Pittsburghský index kvality spánku), když spali na vlněné podložce.

Postižené pacienty bylo třeba méně často otáčet nebo převalovat na podložce z ovčí vlny a vytvořilo se u nich méně dekubitů v důsledku sníženého hromadění vlhkosti z přirozeného transportu vlhkosti a prodyšnosti.

Tento velmi solidní a současný soubor vědeckých důkazů, který neustále roste, ukazuje, že vlna je prospěšná pro dobrý spánek pro starší i mladší dospělé. Zejména vlna podporuje lepší spánek pro nemocné spáče.

 

Komentáre

Diskusia je prázdna.

Dobrý deň, na našom webe používame cookies, aby sme zistili koľko ľudí navštevuje webové stránky a aké služby ich zaujímajú. Tieto súbory môžeme používať iba s vaším súhlasom.

Súhlasím
Nastavenia