Ovčí vlna merino: zázrak přírody

Ovčí vlna merino: zázrak přírody

15. 01. 2021, 08:21

Co když vám řeknu, že existuje látka, která v zimě hřeje, v létě chladí, zahřeje vás i mokrá, blahodárně působí na klouby a svaly, nemačká se, nezapáchá, působí antibakteriálně, jen tak neshoří, je 100 % přírodní, biologicky rozložitelná, obnovitelná a přes své vlastnosti je stále lehká a tenká?

Merino vlna je celosvětově známá pro svou měkkost, pevnost, vrozenou všestrannost a technické výhody. Všestrannost merino vlny sahá od luxusní módy až po vysoce výkonné aktivní oblečení, doplňky, domácí potřeby a vše mezi tím.

 

 

Co všechno ovčí vlna nabízí?

   

100 % přírodní
Vlna je 100 % přírodní pěstovaná po celý rok. Sta miliony ovcí konzumují jednoduchou směs vody, vzduchu, slunečního svitu a trávy.

 

100 % biologicky odbouratelná
Když je vlněné vlákno zlikvidováno, během několika let se přirozeně rozloží v půdě a pomalu uvolňuje cenné živiny zpět do země.

 

100 % obnovitelná
Každý rok ovce produkují nové rouno, díky čemuž je vlna zcela obnovitelné vlákno.

 

   

Odolná proti pomačkání
Na mikroskopické úrovni je každé vlákno vlny merino jako stočená pružina, která se po ohnutí vrátí do svého přirozeného tvaru. To dává oděvům z vlny merino přirozenou odolnost proti pomačkání.

 

Inovační
Módní návrháři a značky aktivního oblečení si mohou vybrat z řady inovativních úprav a výrobních technik k vytvoření jedinečných textur a povrchových úprav na oděvech z vlny merino.

 

Přirozeně prodyšná
Merino vlna je jednou z nejvíce prodyšných vláken. Vlněná vlákna mohou absorbovat velké množství vlhkosti a poté ji odvést pryč.

 

   

Teplotně stálá
Merino vlna je na rozdíl od syntetiky aktivní vlákno, které reaguje na změny tělesné teploty. Pomáhá vám tedy zůstat v teple, když je chladné počasí, a v pohodě, když je horké počasí.

 

Odolná vůči zápachu
Na rozdíl od syntetiky může vlna merino absorbovat vlhkost, což znamená méně potu na vašem těle. Merino vlna dokonce absorbuje molekuly pachu z potu, které se uvolňují až při praní.

 

Jemná na kůži
Vlákna merino vlny jsou extrémně jemná, což jim umožňuje ohýbat se mnohem více než tradiční hrubší vlněná vlákna. Díky tomu je vlna Merino k vaší pokožce měkká a jemná.

 

   

Přirozeně elastická
Přirozená elasticita pomáhá oděvům z vlny merino natáhnout se s vámi, a přesto se vrátit do původního tvaru. Oblečení z merino vlny je tedy ideální nosit při cvičení.

 

Snadná péče
Většinu oděvů z vlny merino lze prát v pračce a sušit v sušičce, což poskytuje jednoduché řešení běžné otázky „Jak prát vlnu?

 

Odolná vůči skvrnám
Vlákna merino vlny mají přirozenou ochrannou vnější vrstvu, která pomáhá zabránit vstřebání skvrn. A protože vlna merino nevytváří statickou elektřinu, přitahuje méně prachu a vláken.

 

   

Nejvíce opakovaně používané a recyklované vlákno
Přestože vlna představuje pouze 1,2 % z nabídky primárních vláken, průzkumy ukázaly, že představuje asi 5 % oblečení darovaného na charitu. Vlna je také jedním z nejžádanějších recyklovaných textilií pro přeměnu na nové produkty s dlouhou životností, jako jsou oděvy, matrace a čalounění.

 

Odolná proti ohni
Struktura vlny činí vlnu přirozeně nehořlavou. Zatímco bavlna vzplane při 255 °C, teplota musí dosáhnout 570 - 600 °C, než se vlna vznítí. Polyester taje při 252 - 292 °C a nylon podlehne při ještě nižších 160 - 260 °C. Vlna se nikdy neroztaví, takže se nemůže přilepit na pokožku jako mnoho běžných syntetických látek.

 

Odolná proti UV záření
Oblečení z merino vlny poskytuje dobrou ochranu před sluncem ve srovnání s ochranou s jinými vlákny. Merino vlna jako přírodní vlákno, které se vyvíjelo miliony let k ochraně ovcí před živly, absorbuje UV záření a poskytuje ochranu před sluncem. Díky tomu je dobrou volbou pro širokou škálu outdoorových aktivit.

 

 

Kde čerpá merino vlna své nadpřirozené výhody?

Struktura vlněného vlákna je to, co mu umožňuje mít tolik přirozených výhod.

Fibre diameter (Průměr vlákna)
Průměr vlákna označuje „tloušťku“ vlákna. Jemná vlákna se snadno ohýbají a jsou měkká. Silná vlákna se hůře ohýbají, což je činí pružnými. K výrobě oděvů se používají jemné příze a tkaniny. Silnější příze lze použít k výrobě koberců.

Cuticle scales (Šupinky kutikuly)
Šupinky kutikuly jsou drobné překrývající se šupinky, které obklopují vlněné vlákno. Pokud se během zpracování neupravují, mohou šupinky kutikuly způsobit plstnatění vlny a během praní se stát silnější a chlupatější. Vlhká pára proniká pod šupiny a umožňuje vláknu „dýchat“.
 
Ortho-cortex and para-cortex (Orto-kortex a para-kortex)
Orto-kortexové a para-kortexové buňky tvoří jádro vlněného vlákna. Uspořádání buněk způsobuje zvlnění vlněného vlákna a zachycuje vzduch (poskytuje izolaci), který vytváří vlněné tkaniny, které nás v zimě udržují v teple.

Cell membrane complex (Komplex buněčné membrány)
Komplex buněčné membrány obklopuje každý řetězec buněk vnitřní kůry (fibril). Drží fibrily pohromadě a absorbuje barvu, což umožňuje vlněným výrobkům dosáhnout hlubokých zářivých barev, které neblednou.

Microfibril and Macrofibril (Mikrofibrily a makrofibrily)
Kortikální buňky jsou tvořeny makrofibrilami a mikrofibrilami. Materiál vázající tyto fibrily se často nazývá materiál „matrice“.

Matrix (Matice)
Matrice se skládá z proteinů s vysokým obsahem síry. Absorbuje vlhkost, aby odolal statické elektřině a hoření, a dodává tak čistší a bezpečnější oblečení a koberce.
 
Alpha helix (Alfa šroubovice)
Proteinové řetězce, které tvoří spirálovou spirálu, jsou nejmenšími částmi vlněného vlákna. Dodávají vlně její pružnost, elasticitu a odolnost, díky čemuž jsou výrobky snadno použitelné, odolné a nemačkavé.

Epicuticle (Epikutikula)
Epikutikula je jednou z vnějších vrstev buněk kutikuly na povrchu vlněného vlákna. Odpuzuje tekutiny a odolává oděru, což dodává vláknu odolnost vůči skvrnám a vodě, což usnadňuje čištění.

 

Porovnání běžných oděvních vláken

Vlna – spolu s alpakou a kašmírem – má jedinečnou strukturu šupin s různými vzory v závislosti na zvířeti, ze kterého pocházejí. Tyto šupiny jsou důležité pro ochranu, chování při plstění a manipulaci s hotovými výrobky, jako jsou oděvy. Poskytují také přirozený voděodolný povrch.

Celulózová vlákna – bavlna, hedvábí a len – a syntetická vlákna, jako je polyester, tyto jedinečné šupiny nemají.

 

 

 

o tom jak prát a sušit ovčí vlnu

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Dobrý den, na našem webu používáme cookies, abychom zjistili kolik lidí navštěvuje webové stránky a jaké služby je zajímají. Tyto soubory můžeme používat pouze s vaším souhlasem.

Souhlasím
Nastavení